ÇAMLIKAYA KÖYÜ TARİHÇE

0
1120

ÇAMLIKAYA KÖYÜ TARİHÇESİ

TARİHÇE

1939 Erzincan depreminde ilçenin nüfus müdürlüğünün, ilgili kayıtları tutan kamu binalarının yıkılması ve çok sayıda insanın hayatını kaybetmesi nedeni ile köyün tarihi hakkındaki doküman ve bilgiler kaybedilmiştir. Dolayısı ile köyün geçmişi hakkında net ve kesin bir bilgi yoktur. Köyün eski adı Feslek’tir eski adındanda anlaşılacağı gibi Erdem kırında eski yerleşim yerleri ve mezarlıklar köyün tarihinin müslümanlıktan önceye dayandığını anlayabiliriz.

KÜLTÜR

Köyün gelenek, görenek: örf ve adetlerine bağlılığını devam ettirmekte olduğu, yayla göçlerine toplu olarak her yıl devam edildiği, hayvancılık ve tarım I’n hala eski yöntemler ile yapıldığı görülmektedir. Ayrıca; düğün,Bayram,cenaze gibi merasimlerde birlik beraberliğin çok kuvvetli olduğu görülmektedir. Ençok bilinen yemekleri arasında Sırık kebabı, kır pidesi, pağaç (yağlı,patatesli hamurdan yapılan çörek),çöp kebabı ve kendi ürettikleri buğday ve yaylalarda kekikle beslenmiş olan kuzu yahnisi ile yapılmış olan keşkek’tir. Ayrıca bölgenin yapısına özel, doğal kuşburnu, kuşburnu marmelatı, hırtı,içi kızıl, cücül mantarları da Doğan’ın zenginliklerindendir.

COĞRAFYA

Tokat iline 114 km, Reşadiye ilçesine 23 km uzaklıktadır.Yüz ölçümü bakımından Reşadiyenin en büyük köylerinden biri olup hem Sivas hemde Orduyla Tokat sınırını teşkil eder.Köyün iki tanede yaylası bulunur Gedikyaylası köyün büyük yaylası olup yazın topluca göçülür hem büyükbaş hemde küçükbaş hayvancılık yapılır Batmışyaylası ise piknik alanı olarak kullanılır.Köyün en yüksek yeri aynı zamanda Tokat ilininde en yüksek yerlerinden biri olan Erdem Baba tepesidir rakımı 2181m dir.

İKLİM

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. geceleri soğuk geçer.

EKONOMİ

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

ALTYAPI

Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir,köye 1–2 km kala asfalt bitiyor,köylü madur. elektrik ve sabit telefon vardır.Köy üç mahalle olup(Çamlıkaya,Kayabaşı,Ayyörü) cadde ve sokakları parke taştır.

Sitemize katkılarınızı bekliyoruz…

 

Paylaş
Önceki İçerikTOKAT TARİHÇE
Sonraki İçerikMİYONUMUZ VE VİZYONUMUZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here